Zveme vás na tradiční přehlídku kinematografie severských filmů. Během dvou dní od 8. do 9. března 2019 promítneme v Sokolovně Hostivice celkem 4 snímky z produkce severských států. Těšit se můžete i na zajímavou přednášku o tom, jak se parta mladých kluků vydala pěšky do Norska.

Začátkem března zavítá do hostivické sokolovny pořádný mráz. Již pošesté se zde totiž uskuteční Severský filmový festival pod záštitou Severského filmového klubu. Šestý ročník opět předvede to nejlepší z dílny filmařských tvůrců z Dánska, Norska a Finska. Příznivci stříbrného plátna a severské kinematografie se tak mohou těšit na filmové počiny, které slibují jak napětí, tak i zábavu.

Filmový festival odstartuje tragickým příběhem inspirovaným skutečnou událostí „Dokud jsme naživu“, opravdu divokou jízdu zase zažijete díky snímku „Heavy Trip“. Jak nepříznivá minulost dokáže narušit všechny snahy začít znovu a líp ukáže film „V říši divů“ a chybět nebude ani válečné drama „Ptáci nad průlivem“. Celkem tak letošní přehlídka nabídne 2 dánské filmy, 1 norský film a 1 snímek, který reprezentuje Finsko.

Ještě před samotným promítáním filmů byste si neměli nechat ujít zajímavou přednášku tří studentů a kamarádů, kteří dva měsíce pouze s batohem na zádech putovali zemí sobů, trollů a fjordů. Mladí cestovatelé prošli pěšky část cesty Norge på langs, která je dlouhá celkem dva a půl tisíce kilometrů. Jak jejich putování „Norskem na délku“, což je překlad názvu této poutní cesty do češtiny, probíhalo, kolik kilometrů museli denně ujít a jaké trampoty na své pěší cestě zažívali, se dozvíte v pátek 8. března od 19 hodin.

Po této cestovatelské přednášce bude ve 21 hodin následovat první z promítaných filmů – Dokud jsme naživu, který pochází z dánské produkce.

Během konání festivalu budou mít všichni návštěvníci možnost zakoupit si nápoje a něco k zakousnutí. V nabídce najdete například lososový krém s krutónky, nakládaného sledě nebo bagetku s lososem.

Vstupenky budou k prodeji na místě před projekcí. Cena 80 Kč/film, cestovatelská přednáška také 80 Kč.

Přejeme pěknou podívanou a krásný filmový zážitek.

Program festivalu:

Pátek 8. 3. 2019

19.00 Cestovatelská přednáška Norge pa langs – Norsko na délku
21.00 Dokud jsme naživu

Sobota 9. 3. 2019

14.00 Cyklovyjížďka s Michalem Starkem na sever od Hostivice (start od sokolovny)

18.00 Heavy Trip
20.00 V říši divů
22.00 Ptáci nad průlivem

A na co půjdete vy?

8. 3. 21 hod.
Dokud jsme naživu
Drama
Dánsko, 2017, 98 min
Titulky: české titulky vhodné i pro neslyšící
Režie: Mehdi Avaz

Snímek sleduje příběhy čtyř lidí v severním Dánsku a proměny jejich životů po tragické nehodě, která navždy spojí jejich osudy. Drama bylo inspirováno skutečnou událostí. Debut režiséra Mehdiho Avaze si vysloužil několik nominací na dánskou filmovou cenu Bodil i na cenu Robert, což je dánská obdoba amerických Oskarů.

9. 3. 18 hod.
Heavy Trip
Komedie / Hudební
Finsko, 2018, 92 min
Titulky: české titulky vhodné i pro neslyšící
Režie: Juuso Laatio, Jukka Vidgren
Jen stěží byste hledali partu větších lúzrů než je heavy metalová kapela Impaled Rektum z vesnice na severu Finska, která už 12 let zkouší, a zatím neodehrála ani jeden koncert. Po nečekané tragické události se frontman a zpěvák Turo rozhodne překonat své obavy a dovést kapelu na jeden z nejbrutálnějších metalových festivalů v Norsku. Začíná divoká jízda, na které je čeká spousta heavy metalu, vykrádání hrobů, vikinské nebe a ozbrojený konflikt mezi Finskem a Norskem.

9. 3. 20 hod.
V říši divů
Drama / Thriller
Norsko, 2013, 93 min
Titulky: české titulky vhodné i pro neslyšící
Režie: Arild Østin Ommundsen
Jenny je těhotná, Frank si ji chce vzít. Při nevydařené krádeži dojde k přestřelce, při které Jenny zastřelí 2 lidi – jedním z nich je Frank. Dcera Merete se narodí ve vězení a vyrůstá v náhradní rodině, s matkou je ale jaksi vnitřně propojena. Po 10 letech mají konečně šanci být spolu, nejdříve je ale potřeba vyrovnat se s minulostí.

9. 3. 22 hod.
Ptáci nad průlivem
Drama / Válečný
Dánsko, 2016, 95 min
Titulky: české titulky vhodné i pro neslyšící
Režie: Nicolo Donato
Dánsko, rok 1943. Zemí se šíří zvěsti, že se německá okupační správa chystá deportovat všechny dánské Židy. Arne Itkin, jeho manželka a syn si rychle uvědomují, že jedinou záchranou před hrůzami koncentračního tábora je útěk do neutrálního Švédska. Mohou ještě vůbec někomu věřit, když jsou jim na stopě příslušníci gestapa a dánští kolaboranti?

Přednáška: Jak vypadá Norsko na délku?

Jsme tři, je nám dvacet a šli jsme na sever. Víc na sever už to skoro ani nejde. Dva měsíce jsme se pěšky potáceli zemí sobů, trollů a fjordů. A proč? Protože můžeme. Více se dozvíte v pátek 8. 3. od 19.00 h v sokolovně.

NA SEVER OD HOSTIVICE NA KOLE O VSTUPENKU
V rámci Severského filmového festivalu se můžete opět zúčastnit oblíbené vyjížďky na kolech s Michalem Starkem, jedním z našich nejznámějších paralympijských sportovců. Cesta na sever se koná v sobotu 9. března od 14 hodin a startuje se od hostivické sokolovny.
Trasa cyklovyjížďky: Hostivice od sokolovny – zadem ulicí Za Mlýnem – B. Němcové, Jeneč, Dobrovíz, Kněževes, Tuchoměřice, zadem na Okoř, Číčovice, Středokluky, Běloky, Hostouň, Jeneč, Hájek, Litovice, Hostivice sokolovna. Dle situace lze trasu zkrátit.
Kdo úspěšně dokončí jízdu zpět k Sokolovně Hostivice spolu s Michalem Starkem, získává vstupenku zdarma na zvolený film sobotního dne.