Neděle od 19.00–20.00 hodin 

Dovolte mi, abych vám představila v Čechách ne příliš známý styl jógy zvaný kundaliní jóga. Mně tento směr učaroval a doufám, že i někteří z vás v něm naleznou zalíbení.
Kundaliní jóga je specifický směr jógy, jenž svou dynamikou, pestrostí a rozmanitostí odpovídá rytmu života současného člověka. Tento systém jógy byl našemu západnímu světu představen díky neúnavné činnosti Yogi Bhajana, který opustil Indii a pořádal v zahraničí různé kurzy a semináře proto, aby se i ostatní lidé mohli těšit ze cvičení této jógy a jejích účinků.
Kundaliní jóga v sobě integruje všechny směry jógy, zahrnuje statické ásany i dynamické cviky, dechová cvičení, meditace a zpěv manter. Její praktikování ovlivňuje jak tělesný stav tak duševní, neboť harmonizuje pohybový, nervový a endokrinní systém, podporuje lepší hybnost páteře a kloubů, ale zároveň hlouběji působí i na naši mysl, kterou zklidňuje a usměrňuje. Někomu může kundaliní jóga dodat sebedůvěru, jinému otevřenost a schopnost lepší komunikace, kreativitu, dalšímu uvědomění si sebe sama a posílení intuice.
Jelikož cviky a ásany kundaliní jógy nejsou náročné a každý si může provedení cviku přizpůsobit svým fyzických možnostem, praktikování této jógy nemá věkového omezení a není nutné mít předchozí zkušenosti s jógou. Nicméně, trpíte-li závažnější chorobou, je vhodné konzultovat cvičení s lékařem. Řada cviků je zaměřena na posílení břišních svalů, neboť v okolí pupku sídlí zdroj naší energie a stability. Tyto cviky však nejsou vhodné pro těhotné, proto se v období těhotenství doporučuje navštěvovat lekce těhotenské jógy či při praktikování kundaliní jógy vynechat posilování břišního svalstva a dynamická dechová cvičení.

Lekce kundaliní jógy zpravidla trvá 60-90 minut a skládá se z krátkého rozcvičení a zahřátí, poté z tzv. krije neboli cvičební sestavy, následuje relaxace a na závěr meditace. Cvičí se za doprovodu manter a kdo má sílu a výdrž, může si při cvičení i zazpívat, neboť pozitivní kreativitě a seberealizaci se meze nekladou.
Pokud vás bolí páteř a klouby, necítíte-li se dobře po duševní stránce či vás jen zajímá něco nového, přijďte si zacvičit. Jste vřele vítáni.

Lektorka Veronika Kristová, kontakt: veronikakristova@seznam.cz